باد کردن باتری هواوی

اگر باتری گوشی هواوی شما متورم شده است نگران نباشید زیرا تورم باتری در اکثر مدل های هواوی پس از استفاده طولانی مدت از گوشی مشکل عجیبی نیست و می توان گفت بیشتر کاربران با این مشکل مواجه شوند.

این مقاله که توسط کارشناسان تعمیرات موبایل اصفهان نوشته شده است به طور مشترک به بررسی باد کردن باتری گوشی هواوی می پردازد و به شما می گوید در صورت بروز چنین مشکلی چه کاری انجام دهید.

علت متورم شدن باتری ها چیست؟

مانند بسیاری از چیزهای دیگر در زندگی، دلیل متورم شدن باتری تلفن های هوآوی به دلیل واکنش های شیمیایی است که اساساً با واکنش های استوکیومتری توضیح داده می شود. باتری های لیتیوم یونی به یک واکنش شیمیایی خاص برای شارژ متکی هستند.از شیمی دبیرستان به یاد میاورید که اگر تمام واکنش دهنده ها در یک واکنش شیمیایی به طور کامل مصرف نشوند، در نهایت به محصولات جانبی ختم می شوند و گاهی اوقات آن محصولات جانبی نامطلوب هستند.

در این موارد واکنش های ناقص باعث گرما و گاز می شود و سپس باتری گوشی متورم می شود.

دلایل رایج تخلیه باتری عبارتند از:

  1. شارژ تلفن همراه که با انتشار گرما و گاز باعث تسریع واکنش بین الکترودها و الکترولیت می شود.
  2. کیفیت سلول باتری و طراحی ضعیف علاوه بر نسبت استوکیومتری پایین آند به کاتد.
  3. آسیب فیزیکی به الکترودها در هنگام مونتاژ سلول باتری یا در حین استفاده از محصول.
  4. قرار گرفتن در معرض دمای بالا و استفاده در زمان گرم. (گوشی خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید)
  5. تخلیه کامل و بیش از حد باتری هر چیزی ک میزان تخلیه باتری را بیش از حد افزایش دهد برای باتری مضر است و میتواند آن را دچار آسیب کند.
  6. عمر طبیعی آن عامل دیگری در انفجار باتری گوشی هواوی شما خواهد بود. با این حال، باتری ها ماندگاری دارند و ممکن است در نهایت پس از استفاده طولانی مدت از کار بیفتند.

نوع باتری گوشی هواوی چیست؟

باتری های گوشی هواوی لیتیوم یونی هستند. باتری‌های لیتیوم یونی نوعی باتری قابل شارژ هستند که با شارژ کردن نیاز کاربران را برآورده می‌کنند.

در این باتری ها هنگام تخلیه، یون های لیتیوم از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت حرکت می کنند و در هنگام شارژ در جهت مخالف حرکت می کنند.
این باتری ها بیشتر در گوشی های موبایل، خودروهای برقی و … استفاده می شوند و استفاده از این نوع باتری ها رو به افزایش است. باتری های لیتیوم یونی مشکلات خاصی را برای کاربران گوشی ایجاد کردند. به عنوان مثال باتری هواوی به سرعت تخلیه می شود که بسیاری از کاربران از آن رنج می برند. ماهیت باتری های لیتیوم یونی به گونه ای است که قدرت شارژ و ظرفیت آن ها به مرور زمان کاهش می یابد و متاسفانه راهی برای جلوگیری از بروز این مشکل وجود ندارد. زیرا علت این مشکل ماهیت و ساختار درونی باتری است.

نشانه های باد کردن باتری گوشی هواوی

باتری گوشی به سرعت خالی می شود
در اغلب موارد زمانی که باتری گوشی دچار مشکل می شود و متورم می شود باعث می شود باتری برای مدت طولانی نتواند شارژ را نگه دارد و شارژ گوشی شما به سرعت تخلیه می شود که این یکی از نشانه خرابی و تورم آن است.

تلفن ناگهان خاموش و روشن می شود
یکی دیگر از علائم شارژ باتری خاموش و روشن شدن بی دلیل گوشی است. اگر گوشی شما این مشکل را دارد، امکان این را دارد که باتری آن از بین رفته است و باید توسط تکنسین تعمیر یا تعویض شود.

باتری شارژ نمی شود
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی گوشی را به شارژر وصل می کنید، باتری شارژ نمی شود که میتواند یکی از نشانه های خرابی و تورم باتری باشد.

چگونه از باد کردن باتری گوشی هواوی خود جلوگیری کنیم؟

حال با توجه به خطراتی که ممکن است به وجود بیاید، برای جلوگیری از یک مشکل اساسی چه کنیم؟

  1. گوشی هواوی خود را برای مدت طولانی به شارژ متصل نکنید. باتری‌های لیتیوم یونی برای انجام چرخه خود (تخلیه و شارژ) طراحی شده‌اند، بنابراین متصل نگه داشتن آنها به این معنی است که نمی‌توانند با ظرفیت کامل کار کنند.
  2. از شارژر با ظرفیت مناسب استفاده کنید. گاهی اوقات شارژر اصلی گوشی هواوی شما گم یا خراب می شود و شما به دنبال شارژر جدید هستید. رفتن به سراغ گزینه ارزان قیمت ممکن است گزینه اقتصادی خوبی به نظر برسد، اما ممکن است قدرت یکسانی نداشته باشد و به باتری و گوشی آسیب برساند.
  3. اگر باتری گوشی شما آسیب دیده و یا کارکرد آن مختل شده آن را تعویض کنید. همه باتری‌ها در نهایت با گذشت زمان از کار می‌افتند، اگر متوجه شدید که باتری بیش از حد داغ می‌شود یا به سرعت شارژ می‌شود، سعی کنید یک باتری جدید و با کیفیت تهیه کنید زیرا اگر آن را در دستگاه بگذارید ممکن است باد کند.
  4. گوشی هواوی خود را در محیط خشک و خنک نگهداری کنید. محیط گرم ماشین و محیط مرطوب میتواند برای باتری دردسر ساز شود.

با باتری متورم خود چه کنیم؟

باتری پف کرده گوشی هواوی شما با گذشت زمان بهتر و ایمن تر نمی شود. حتی اگر دستگاه شما هنوز کار می کند، باتری باید فوراً تعویض شود زیرا استفاده از دستگاه یا وصل کردن آن به برق می تواند با خطرات زیادی همراه باشد.
مراقب باشید، تجمع گاز باتری لیتیوم یون متورم را در زمانی که بدن تحت فشار است آسیب پذیر می کند. هرگز سعی نکنید باتری را سوراخ کنید تا گازها آزاد شود!

در صورت امکان باتری را با دقت خارج کنید. اگر نمی توان آن را جدا کرد یا هنگام برداشتن آن احساس مقاومت کردید، آن را متوقف کرده و به مرکز خدمات مجاز ببرید. اگر توانستید باتری را خارج کنید، آن را در مکانی خنک و مطمئن قرار دهید. وقتی می‌پرسید باتری را کجا ببرید، این کار از آسیب بیشتر جلوگیری می‌کند.
باتری را به تعمیرگاه مجاز تلفن همراه ببرید. این مکان ها فرآیندهای بازیافت مناسبی را برای اطمینان از بازیافت و دفع ایمن ارائه می دهند

آیا می توان باتری را درون فیریزر گذاشت تا مشکل باد شده آن رفع شود؟

خیر با این کار فقط شما یک باتری باد کرده سرد مواجه میشوید !!! و هیچ تاثیری بر سلامت باتری شما ندارد زیرا به دلیل یک فرآیند شیمیایی که در داخل باتری اتفاق افتاده رخ داده است و تغییر دما در این روند تاثیری ندارد.

اگر باتری گوشی هواوی شما باد کرده است میتوانید از سایت ما در صفحه خرید باتری اصلی هواوی اقدام به خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button