تعویض دوربین گوشی موبایل

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که دوربین گوشی قابل تعویض است یا خیر؟ اگر قصد تعویض یا تعمیر دوربین گوشی خود را دارید، باید توجه داشته باشید که قبل از مراجعه، از تمیز بودن لنز دوربین اطمینان حاصل کنید. در مرحله بعد، مطمئن شوید که آخرین نسخه برنامه روی دستگاه شما نصب شده است و سیستم به روز است، تنظیمات برنامه دوربین را تنظیم کنید و بررسی کنید که مشکل از نرم افزار نباشد. در غیر این صورت باید به فکر تعویض دوربین گوشی موبایل خود باشید . اگر شیشه دوربین شکسته شود و آن را تعمیر نکنید، به دوربین آسیب می رساند و آسیب بیشتری به شما وارد می کند.
تعمیر دوربین موبایل همیشه امکان پذیر نیست و گاهی راه حلی جز تعویض این قطعه وجود ندارد. در ادامه به سوالات متداول مخاطبان پاسخ خواهیم داد.

دلایل خرابی دوربین گوشی

1- خوردگی و رطوبت به دوربین گوشی می رسد

2- ضربه و آسیب به دوربین گوشی

3-تداخل در تنظیمات گوشی

4- دوربین موبایل را خاموش کنید

5- دوربین موبایل تقلبی است

هزینه تعویض دوربین گوشی

تکنولوژی و ساختار کلی دوربین گوشی

اگرچه فناوری های به کار رفته در انواع گوشی ها با یکدیگر متفاوت است، اما ساختار کلی همه آن ها از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که می توان مهم ترین اجزای آن را به شرح زیر برشمرد؛

بیشتر بخوانید: تعمیرات موبایل اصفهان

سنسور دوربین

سنسور دوربین بخشی است که نور دریافتی را به صورت الکترونیکی به سنسور پردازنده منتقل می کند. با پردازش این نور می توان فایل تصویر را در حافظه ذخیره کرد. کیفیت تصویر رابطه مستقیمی با اندازه سنسور و تعداد پیکسل دارد.

لنز دوربین

یک لنز دوربین شامل چندین لنز است که نور منعکس شده از سوژه را در یک نقطه متمرکز می کند.

دلیل تاری دوربین گوشی

فوکوس دوربین با تغییر فاصله بین لنز دوربین و سنسور ایجاد می شود. در واقع، دوربین دارای یک سری لنزهای ریز است که در حین فوکوس به جلو و عقب حرکت می کنند و محل برخورد نور با سنسور را تغییر می دهند. این فناوری تعیین می کند که کدام سوژه در فوکوس است. از دلایل تار شدن دوربین گوشی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: باتری اصلی گوشی موبایل

1- کثیفی و خراش روی لنز

اگر لنز دوربین کثیف یا خراشیده باشد، قطعا کیفیت تصاویر کاهش می یابد. بنابراین لازم است ابتدا این موارد را روی لنز دوربین بررسی کنید. اگر لنز دوربین خراشیده یا ترک خورده است، قطعات معیوب باید تعویض شوند.

2- عدم توجه به نکات فنی عکاسی

به خاطر داشته باشید که وقتی قصد دارید با دوربین گوشی خود عکس بگیرید، باید به دوربین فرصت مناسبی برای فوکوس کردن لنز بدهید. عجله برای گرفتن عکس قبل از اینکه لنز به درستی روی سوژه فوکوس کند یکی از دلایل اصلی تاری دوربین گوشی است. بدون هیچ مشکل نرم افزاری و سخت افزاری همچنین حرکات دست در هنگام عکاسی باعث کاهش کیفیت و تار شدن عکس می شود. با رعایت این نکات ساده می توانید از دوربین های گوشی خود نهایت استفاده را ببرید.

3- لنز دوربین گیر کرده

در برخی موارد، علت تاری دوربین گوشی می تواند کاملا تصادفی باشد. معمولاً به دلیل عملکرد ناقص لنز در حرکت رو به جلو و عقب، ممکن است پارگی و اشکال در قطعات و اختلال در فوکوس دوربین ایجاد شود. در این حالت با راه اندازی مجدد دستگاه یا چند بار تکان دادن گوشی مشکل حل می شود. همچنین می توانید تنظیمات فوکوس دستی را امتحان کنید تا ببینید آیا می توان فوکوس را به صورت دستی تغییر داد یا خیر. اگر فوکوس دستی امکان پذیر نیست، موارد تخصصی تر باید توسط تکنسین بررسی شود.

بیشتر بخوانید: نمایندگی شیائومی اصفهان

4- مشکلات فنی سخت افزاری یا نرم افزاری

اگر راه حل های بالا مشکل تاری دوربین گوشی شما را برطرف نکرد، دوربین باید توسط یک تکنسین بررسی شود تا مشکلات فنی سخت افزاری یا نرم افزاری آن بررسی شود.

تعویض دوربین گوشی موبایل

هزینه تعمیر دوربین گوشی سامسونگ

آیا دوربین گوشی قابل ارتقا است؟

این سوال را می توان به شکل دیگری مطرح کرد، مثلاً ⇐ آیا می توان دوربین گوشی را با این شرط تعویض کرد که جنس، وضوح و نوع لنز نیز تغییر کند؟ نه نمیشه کرد! به عبارت دیگر، شما نمی توانید لنز دوربین گوشی خود را با لنز دوربین گوشی دیگری جایگزین کرد.

بیشتر بخوانید : نمایندگی شیائومی لرستان

چه چیزی باعث آسیب شیشه دوربین می شود؟

اگر گلس دوربین شما مشکل دارد، ممکن است گوشی موبایل خود را در معرض اجسام تیز و سخت قرار داده باشید، این امکان وجود دارد که موبایل شما بدون اینکه متوجه شوید در معرض گرد و غبار و حلال ها قرار گرفته باشد، ممکن است شیشه دوربین باشد. بنابراین از آسیب و خراش روی آن جلوگیری می کندعلاوه بر این، اگر از قاب های محافظ در پشت گوشی خود استفاده نکرده باشید، احتمال بروز مشکل در دوربین تلفن همراه شما را دو برابر می کند. اما ممکن است شیشه دوربین گوشی همچنان آسیب دیده باشد و راهی جز تعمیر آن وجود نداشته باشد یا امکان تعویض دوربین گوشی وجود نداشته باشد.

آیا دوربین گوشی قابل تعویض است؟

البته امکان تعویض دوربین موبایل هم هست و باید این امکان وجود داشته باشد وگرنه اگر دوربین گوشی خاصی مشکلی داشت نمیتوانیم آن را تعویض کنیم و تعمیر تلفن همراه عملا غیرممکن است. دوربین تلفنی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید در واقع یک بسته مستقل به نام ماژول دوربین است. ماژول دوربین یک گوشی ممکن است چندین لنز داشته باشد یا شامل اجزای دیگری مانند فلاش LED یا حتی سنسورهای جلوی گوشی باشد.

زمانی که ماژول دوربین گوشی نیاز به تعویض داشته باشد، تمامی این قطعات و مجموعه هایی که به عنوان ماژول دوربین گوشی شناسایی شده اند، تعویض خواهند شد. برای مثال اگر دوربین گوشی شما سه گانه متشکل از سه لنز 48، 12 و 8 مگاپیکسلی است و در یکی از این سه لنز خراب است و دوربین موبایل از کار می افتد، تعمیر دوربین فقط در به گونه ای که کل کیت مذکور باید به صورت ماژول دوربین تعویض شود، نه اینکه بتوانید فقط یک لنز 12، 8 یا 48 مگاپیکسلی را از کیت دوربین تعویض کنید.

ماژول دوربین گوشی های موبایل از طریق یک کانکتور اختصاصی به مادربرد این گجت ها متصل می شود و از این طریق امکان استفاده از آن و ارتباط با سایر قسمت های گوشی وجود خواهد داشت. اما آیا می توان دوربین گوشی را به شرط تغییر متریال، وضوح و نوع لنز آن تغییر داد؟ در پاسخ باید بگوییم که نمی شود این کار را کرد! به عبارت دیگر نمی توان لنز دوربین موبایل را با لنز دوربین موبایل دیگری جایگزین کرد!

بیشتر بخوانید: خرید برد گوشی موبایل

البته ایده ارائه چنین عملکردی چند سال پیش توسط گوگل مطرح شد و پروژه آرا نام گرفت که بعدها سرمایه گذاری روی آن تقریبا متوقف شد و این پروژه یکی از پروژه های کمتر موفق گوگل به حساب می آمد. تاریخ ثبت می شود. گوگل در این پروژه قصد داشت گوشی تولید کند که تمامی قطعات سخت افزاری آن قابل تغییر و ارتقا باشد! مثلا در این گوشی می توانید لنز دوربین اصلی را عوض کنید یا از باتری بزرگتری در گوشی استفاده کنید یا ظرفیت رم آن را افزایش دهید.

اما متاسفانه در عمل امکان تعویض دوربین گوشی های امروزی با دوربین گوشی های دیگر و یا هر نوع تغییر سخت افزاری در قطعات موبایل وجود ندارد. حتی کوچکترین قطعات گوشی موبایل را باید با توجه به طراحی آن انتخاب کرد و نمی توان از هر قطعه در هر گوشی استفاده کرد. بنابراین استفاده از قطعات اورجینال در تعمیرات متحرک همواره مورد تاکید است تا نتیجه و کیفیت تعمیر راضی کننده باشد.

مشکلات رایج دوربین گوشی و دلایل تعویض دوربین گوشی موبایل

البته زمانی که کیفیت عکس ها و فیلم های دوربین گوشی کاهش می یابد، مشخص است که عملکرد دوربین دچار مشکل شده است. از جمله مشکلات رایج دوربین گوشی و نشانه های خرابی دوربین عبارتند از:

جذب آب و مایع وارد شده به دوربین

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که مایعاتی مانند آب یا چای روی گوشی ریخته یا گوشی در آب افتاده است. این می تواند به سرعت عملکرد دوربین گوشی را تحت تاثیر قرار دهد. حتی گاهی اوقات باعث از کار افتادن گوشی شما می شود.

بیشتر بخوانید: خرید باتری گوشی سامسونگ

آسیب و نقص لنز

یکی از مهم ترین آسیب هایی که باعث آسیب دوربین گوشی می شود مربوط به لنز دوربین است. لنز دوربین حساس بوده و احتمال ضربه یا خراش زیاد است.

تنظیمات را به هم بزنید

یکی از دلایل مشکلات دوربین گوشی می تواند تنظیمات خراب باشد که با اصلاح تنظیمات برطرف می شود.

گوشی چشمک می زند

در بسیاری از موارد که تعمیرات تلفن همراه روی گوشی اعمال می شود، ممکن است گوشی شما فلش شود. نکته ای که نباید فراموش کرد این است که یکی از اولین اثرات فلش گوشی های هوشمند، ایجاد مشکل در دوربین آن ها است. پس اقدامات لازم را برای تعمیر دوربین موبایل خود انجام دهید.

تعویض ال سی دی گوشی اصفهان

دوربین گوشی مشکی

دلایل احتمالی تاریک شدن دوربین گوشی شامل مواردی مانند برآمدگی روی لنز دوربین، مشکلات نرم افزاری، بسته شدن شاتر و غیره است. در چنین مواقعی برای تعمیر دوربین گوشی موبایل می توان چند مرحله اساسی و ساده را انجام داد.

  • ابتدا لازم است باتری را بدون خاموش کردن گوشی خارج کرده و پس از یک دقیقه دوباره دستگاه را روشن کنید.
  • حافظه پنهان و برنامه های مدیریتی گوشی را پاک کنید.
  • دوربین های عقب و جلو را تعویض کنید.
  • گوشی را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید.
  • گزینه Voiceover را غیرفعال کنید

هزینه تعویض دوربین گوشی شیائومی

ایجاد نقاط تاریک روی دوربین

ابتدا از تمیز بودن لنز دوربین مطمئن شوید. اگر مشکل به دلیل کثیفی لنز نباشد، مشکلات نرم افزاری دوربین ذکر شده است. ویروس ها و سرریز حافظه از عواملی هستند که باعث اختلال در عملکرد دوربین گوشی و گاهی ایجاد لکه های تیره روی دوربین و همچنین کاهش کیفیت تصاویر می شوند.

نمایندگی شیائومی شهرکرد

فلاش دوربین روشن نمی شود

زمانی که حافظه گوشی پر می شود، به دلیل بارگذاری مضاعف گوشی و مادربرد آن، بسیاری از عملکردهای دوربین گوشی مانند فلاش دوربین از کار می افتد. اگر اینطور نیست، فلاش دوربین ممکن است به دلیل سوختن قطعه روشن نشود و باید تعویض شود.

علائم خرابی دوربین تلفن همراه چیست؟

1- عکس های تیره یا مات
2- لنز دوربین صدا می دهد (راهی برای رفع آن وجود ندارد و نیاز به تعویض دارد)
3- سیاه شدن دوربین گوشی در هنگام عکس گرفتن: در این حالت معمولا لکه هایی در قسمتی از دوربین گوشی دیده می شود که کیفیت عکس ها و فیلم ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
4- آسیب آب و مایعات وارد شده به دوربین: این یکی از شایع ترین دلایل آسیب دوربین است.

خرید باتری اصلی گوشی شیائومی

آیا شیشه دوربین گوشی قابل تعویض است؟

بله، در صورت شکستن شیشه دوربین ممکن است آسیب ببیند. یا حتی خراش ناشی از اجسام تیز روی آن شما را آزار می دهد. اگر شیشه دوربین شکسته شود و آن را تعمیر نکنید، به دوربین آسیب می رساند و آسیب بیشتری به شما وارد می کند. در مورد بعضی از موبایل ها چون باید قاب پشتی را باز کنید و بعد شیشه را تعویض کنید کار بسیار سختی است پس اگر در این کار تخصص ندارید اصلا این کار را نکنید.

آیا می توانیم دوربین گوشی را شخصا عوض کنیم؟

اینکه آیا شما شخصا قادر به تعویض دوربین گوشی هستید یا نه بستگی به سطح مهارت، استعداد و علاقه شما به تعمیرات تلفن همراه دارد. تعویض دوربین گوشی اصلا کار سختی نیست و یک تعمیر نسبتا ساده گوشی هوشمند به حساب می آید. البته باز هم نمی تواند در این زمینه نظر کامل و منحصر به فردی داشته باشد چرا که در گوشی خاصی قابل استفاده است که تعویض دوربین دستگاه را سخت می کند و پیشنهاد ما این است که تعویض دوربین گوشی موبایل را حتما به تعمیرگاه موبایل بسپارید.

نتیجه گیری تعویض دوربین گوشی موبایل

در صورت نیاز به تعویض و تعمیر دوربین گوشی خود حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید تا از اصل بودن قطعه مورد استفاده با ضمانت اصالت اطمینان حاصل کنید زیرا دوربین موبایل شما باید با قطعه اورجینال تعویض شود تا تاثیر منفی نداشته باشد. عکس های شما و ایجاد آسیب. کیفیت را از دست ندهید
مرکز تعمیرات موبایل ما دارای نماد الکترونیکی وزارت معدن و تجارت می باشد و شما کاربران گرامی می توانید به راحتی گوشی خود را بصورت حضوری یا پستی تعمیر نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button